Udostępnij:

Prawo nowych technologii

Żyjemy w czasach, gdy postęp technologiczny następuje niezwykle szybko, a czas między pojawieniem się nowego rozwiązania, a jego komercjalizacją jest dosyć krótki. Od upowszechnienia się komputerów osobistych i Internetu zmieniły się wszystkie aspekty codziennego życia – sposoby pracy, formaty rozrywki czy formy robienia zakupów. Lawinowo rośnie liczba programów i aplikacji, a także pojawiają się coraz to nowsze dziedziny i pola działań w sferze IT. Koncepty, które niedawno były nowinkami jak rozwiązania chmurowe, rozwój ecommerce czy augmented reality ustępują miejsca kolejnym rozwiązaniom np. powszechnie dostępnej sztucznej inteligencji (AI).  

Jednak wszędzie tam, gdzie nowoczesna technologia działa samodzielnie lub wspiera człowieka. pojawia się również wiele nowych kwestii prawnych i etycznych. Kto odpowiada za efekty pracy programów i algorytmów? Do kogo należą prawa do stworzonej bazy danych? Jak organizacyjnie regulować relację między pracą człowieka a AI? Co zrobić, aby przy projektowaniu nowych produktów i aplikacji nie naruszyć cudzych praw, zasad cyberbezpieczeństwa i istniejących przepisów? Jak skutecznie implementować powstające regulacje? 

Obsługa prawna branży IT 

Zaawansowane rozwiązania informatyczne wymagają starannej, wieloaspektowej ochrony prawnej. Obsługa prawna branży IT to prawie za każdym razem skomplikowany temat i ambitne wyzwanie, które wymaga elastyczności, kreatywności i wiedzy, z uwagi na przepisy, które często nie nadążają za pojawiającymi się możliwościami. Prawnicy i radcy prawni specjalizujący się w IT muszą nieustannie się dokształcać i cechować dobrym rozumieniem zarówno prawa, jak i zawiłości i niuansów technologicznych.  

Postęp technologiczny stawia nowe wyzwania przed branżą IT, a zwłaszcza przed producentami oprogramowania i ekspertami od cyberbezpieczeństwa. W świetle tych dynamicznych przemian firmy potrzebują sprawdzonych i doświadczonych doradców, którzy pomogą im poruszać się nie tylko na gruncie technologicznym, ale i prawnym. Eksperci kancelarii prawnej JWP specjalizujący się w prawie nowych technologii ściśle współpracują z klientami przy identyfikowaniu, rozwijaniu, komercjalizacji i ochronie praw do ich projektów, programów i baz danych.  

Dlaczego w branży IT potrzebny jest prawnik? 

Wsparcie prawnika lub radcy prawnego w IT jest konieczne w każdej firmie, która myśli o rozwoju i komercjalizacji własnych projektów technologicznych. Opieka kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie nowych technologii jest potrzebna również po stronie przedsiębiorstw korzystających z tych nowoczesnych rozwiązań lub zlecających ich wykonanie albo wdrożenie zewnętrznym partnerom. Zaufany specjalista zadba o zgodność umów i projektów z obowiązującymi przepisami, pomoże w negocjowaniu zapisów umownych, sporządzi umowy o poufności i zabezpieczy interesy firmy.  

Szczególnie istotną rolę odgrywa wsparcie kancelarii w firmach, które zaczynają prace w oparciu o sztuczną inteligencję (artifficial intelligence). Prawnik zaznajomiony z AI, zasadami jej funkcjonowania i możliwościami może doradzić m.in.: jak należy zorganizować pracę i wytyczyć granicę odpowiedzialności między pracownikami a oprogramowaniem, jakie wytyczyć zasady bezpieczeństwa i jak zaprojektować procedury, które zminimalizują ryzyko kosztownych procesów sądowych i zapewnią bezpieczeństwo danych osobowych oraz informacji poufnych.  

W zakresie obsługi prawnej branży IT oferujemy: 

  • negocjowanie, sporządzanie i opiniowanie umów rozwojowych, wdrożeniowych oraz utrzymaniowych dla programów komputerowych i systemów informatycznych; 
  • przygotowywanie umów związanych z licencjonowaniem oraz obrotem prawami autorskimi, w tym umów EULA (End User License Agreement); 
  • opracowywanie regulaminów stron internetowych; 
  • opracowywanie regulaminów wewnętrznych dotyczących wykorzystania narzędzi opartych o sztuczną inteligencję (AI) w przedsiębiorstwie; 
  • sporządzanie umów o poufności, umów ze współpracownikami i podwykonawcami; 
  • doradztwo w zakresie ochrony danych osobowych; 
  • pomoc w sporach z zakresu IT; 
  • doradztwo w zakresie praw własności intelektualnej w projektach IT we współpracy z JWP Rzecznicy Patentowi. 

Anna Kupińska-Szczygielska

prawnik